بررسی نقش بازی در پرورش خلاقیت کودکان

مطالب دیگر:
📚پاورپوینت آماده بررسی جامع مجتمع تجاري پروما شهر مشهد📚پاورپوینت آماده بررسی انواع ارقام لیمو ترش و خواص داروئي ليمو ترش📚پاورپوینت آماده بررسی عوامل موثر بر کیفیت تخم مرغ📚پاورپوینت آماده بررسی عملیات پوشش دهی با استفاده از اسپری پلاسما📚پاورپوینت آماده بررسی کامل مراحل اجرای شمع بتنی در جا به همراه تصاویر هر مرحله📚پاورپوینت آماده بررسی صنعت راهسازي و تونل سازی پل سازی در کشور نروژ – تونل اسلو و پروژه كريفاست📚پاورپوینت آماده بررسی مراحل ساخت کمپوت آناناس📚پاورپوینت آماده بررسی سازه ها و معماری طبيعي و هندسه فراکتال در معماری – جامعترین در سطح اینترنت📚پاورپوینت آماده بررسی 7 گونه از درختچه های میوه زینتی📚پاورپوینت آماده سيستمهاي اطلاعات مديريت MIS – مناسب جهت ارائه درسی📚پاورپوینت آماده بررسی سبک هنری نهضت هنر نو و بزرگان و آثار برجسته این سبک📚پاورپوینت آماده مديريت استراتژيك و فرايند مديريت استراتژيك📚پاورپوینت آماده بررسی تاریخچه و ویژگی های تئوری روان‌شناسی گشتالت📚پاورپوینت آماده بررسی سلول‌های خورشیدی و انرژی فتوولتائیک و کاربردهای نیروگاهی و غیر نیروگاهی آنه📚پاورپوینت آماده تحقیق در مورد خشکبار – بررسی کاشت و داشت و برداشت گیاه لوبیا📚پاورپوینت آماده بررسی و مقایسه فتوسنتز در گیاهان سه کربنه و چهار کربنه C3 و C4📚پاورپوینت آماده بررسی اهمیت و روش های محافظت از پی در ساختمان ها و پل ها در کشورهای مختلف توسعه ی📚پاورپوینت آماده تحقیق با موضوع داده کاوي و اکتشاف دانش – مناسب برای تحقیق درسی📚پاورپوینت آماده تحقیق در خصوص راههای سرایت و پیشگیری از بیماری ایدز📚پاورپوینت آماده بررسی وضعیت سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و پیشینه تاریخی وگویش ایل بویراحمد
بررسی نقش بازی در پرورش خلاقیت کودکان|30016823|lxy
جوینده گرامی در این پست شما فایل با عنوان بررسی نقش بازی در پرورش خلاقیت کودکان را مشاهده می نمایید.

فرمت فایل: word

تعداد صفحات: 56

فهرست مطالب

مقدمه

بیان مسئله

ضرورت تحقیق

پیشینه ی تحقیق

تفکر خلاق

دیدگاه گانيه نسبت به آفرینندگی

ورنون

مایر

ویژگی های افراد خلاق و نوآور

1 سلامت فکر و روان

2 انعطاف پذیری

3 ابتکار

4 ترجیح دادن پیچیدگی نسبت به سادگی

مراحل تفکر خلاق

تقویت عناصر انگیزشی خلاقیت

نقش معلم در پرورش خلاقیت

چگونه تفکر خلاق را در خود و دیگران پرورش دهیم؟

موانع خلاقیت کدامند؟

تعریف بازی

تاریخچه بازی در دوران زندگی انسانها

پذیرش خطر و کسب تجربه از راه بازی

انواع بازی از دیدگاه پیاژه

فواید بازی

نقش بازی در یادگیری

مفهوم راهنمایی

خلاقیت کودک

رابطه بازی با خلاقیت

توصیه هایی برای والدین و مربیان

نتیجه گیری

پیشنهادات

چکیده

فهرست منابع و مآخذ

مقدمه:

کودکان نیروهای بالقوه ای هستند که برای تداوم و انتقال ارزشها به نسلهای آینده باید مورد توجه قرار بگیرند. زیرا در سنین بالا به دلیل مشغله های فراوان و تحکیم تربیتهای مختلف، بسیاری از نیروها و استعدادهای بالقوه آدمی رو به خاموشی مي‌نهد و به حرکت در آوردن آنها نیاز به مجاهده و تلاش بسیار دارد.

پیامبر اکرم (ص) در این مورد مي‌فرمایند:

«محفوظات طفل نورس مانند نقشی است که بر سنگ رقم مي‌زنند و محفوظات مرد بزرگ مانند نوشته ای بر آب است.»

تعلیم و تربیت کودکان از راه بازی و با پشتوانه ای از تعالیم ربوبی وسیله ای مؤثر برای باروری و تربیت استعدادها و خلاقیت آنان است. چنان که بیشتر روان شناسان اظهار مي‌دارند، بازی 70% زندگی کودکان را تشکیل مي‌دهد و فرهنگ غنی تربیتی اسلام نیز در احادیث و روایات متعدد، بر بازی و سرگرمی کودکان تأکید بسیار داشته است.

خانواده های سالم دارای تشکیلات هستند، برای خود برنامه هایی دارند و مي‌توانند با بحران‌ها برخورد کنند. در چنین خانواده هایی بچه های خلاق پرورش یافته و قادر به پیدا کردن راه حلهای جدید برای مسائل خویش هستند.

یکی از عمده ترین هدفهایی که در تربیت فرزندان و بویژه نوجوانان لازم است مورد توجه باشد، پرورش روحیه خودباوری و ایجاد اعتماد به نفس و ابداع مي‌باشد. کسی که اعتماد به نفس نداشته باشد زبون، بیچاره و ناتوان است و نمی تواند از امکانات و استعدادهای موجود خود بهره برداری کند.

یکی از راه های پرورش اعتماد به نفس فرزندان، توجه به جنبه های مثبت و تشویق و ترغیب آنهاست. بازی کردن کودک موجب اندوختن تجارب اجتماعی فراوانی در کودک مي‌گردد که خود موجب پرورش اعتماد به نفس کودک خواهد شد. هیچ چیز مانند تنعم ونازپروردگی، روحیه انسان را ضعیف و ناتوان نمی کند و راه سیر به سوی کمال را بر آدمي نمی بندد. بازی با تمام جوانب آن روح کودک را ورزش مي‌دهد. رشد و نمو و بارور شدن استعدادهای آدمی جز در صحنه زندگی شکل نمی‌گیرد و بازی نمونة کوچکی از زندگی واقعی است.

در انسان گرایشی شگفت وجود دارد که مي‌خواهد آفریننده باشد، چیزی که نبوده است را بیافریند و خلق کند. این تمایل در هر انسانی هست که مي‌خواهد چیزی نو، اثری جدید بیافریند و ابداع کند. این تمایل در هر انسانی هست که مي‌خواهد چیزی نو، اثری جدید بیافریند و ابداع کند، عالم علمش را، نظریه پرداز نظریه اش را، شاعر شعرش را، معمار بنایش را، کشاورز کشتش را و ... هر فاعلی فعلش را دوست دارد و به آن عشق مي‌ورزد. این خصلت سازندگی و علاقه به مصنوعات و آفریده های خود از گرایش فطری انسان به خلق و ابداع بر مي‌خیزد که موهبتی الهی است.

بیان مسئله

یکی از سوالهایی که ذهن بسیاری از پژوهشگران و اندیشمندان تعلیم و تربیت را به خود مشغول کرده است این است که آیا مي‌توان خلاقیت را پرورش داد؟

آیا خلاقیت یک ویژگی ذاتی است یا اینکه از عوامل اجتماعی متأثر است؟

آیا بازی در پرورش خلاقیت کودکان نقش دارد؟

ضرورت تحقیق

شاید قدری شگفت انگیز باشد، اما زندگی بدون خلاقیت مشکل و طاقت فرساست. اگر از بلندترین مکان زندگی کنونی به گذشته نگاهی بیندازیم، در خواهیم یافت که زندگی کنونی چقدر از نظر امکانات و تجهیزات با گذشته تفاوت دارد.

خلاقیت به عنوان استعدادی قدرتمند در نهاد آدمی از همان دوران کودکی وجود دارد، به قول راجرز (1977) آدمی ذاتا خلاق متولد مي‌شود، با این حال خلاقیت در مراحل ابتدایی زندگی تکامل یافته نیست و به همین دلیل نیاز به توجه، هدایت و تربیت است (پیرخایفی 1379)

جامعه برای پیشرفت و توسعه نیاز به کودکان با انگیزه، کنجکاو و خلاق دارد ، همچنین به نوجوانان و جوانانی نیاز دارد که چهره دیگر از آینده ترسیم کنند و به بزرگسالانی نیاز دارد که حامی و سازنده باشند، دستاورد چنین موقعیتی ابتکار و سازندگی است.